Zahraničí

Hokej na elektrickém vozíku je mladým sportem. V polovině sedmdesátých let se v Nizozemsku na některých školách pro lidi s postižením vyskytla snaha vyhovět potřebám většinou těžce tělesně postižených mladých lidí, kteří se chtěli věnovat sportu. Vzhledem k jejich omezením byla vybrána hra, při které se používá hokejka z lehkého materiálu. U lidí, jejichž funkce ruky nedovoluje ovládat hokejku, je tato hokejka připevněna na vozík. Později byla v Arnhemu pro tuto skupinu hráčů vyvinuta vlastní hokejka – T-hokejka. Protože se při hře používá hokejka, bylo pro hru vymyšleno jméno hokej na elektrickém vozíku.

Jelikož se ukázalo, že se na více místech rodil nový sport, byly z iniciativy několika učitelů sportu spolu se Stick Drivers uspořádány dva pilotní turnaje ve Východním Nizozemsku (14. 12. 1978 v Enschede, 19. 12. 1979 v Nijmegenu). Tyto turnaje měly za cíl stanovit pravidla hry a zvážit možnosti sportu. Toto vše velmi pomohlo vývoji E-hokeje. Nejdříve byl sestaven herní řád a později byla v roce 1981 odstartována první soutěž v Severovýchodním Nizozemsku. 

Úryvek z knihy: Sander Hilbering – Podklady tréninku EWH, Kniha byla díky iniciativě SK Akáda Janské Lázně přeložena do češtiny v roce 2003.

 

Česká republika

Powerchair Hockey je v Česku vcelku novým kolektivním sportem pro handicapované lidi, kteří se chtějí aktivně zapojit do sportovního dění. Tento sport, u nás známý jako hokej na elektrických vozících, se v zahraničí hraje od poloviny 70. let, v ČR od roku 2002. Hraje ho 11 zemí ze dvou kontinentů a pravidelně se konají mezinárodní turnaje, ME a MS.

V České republice v současné době hrají aktivně čtyři sportovní týmy sdružené v České federaci Powerchair Hockey. Do Česka se tento atraktivní sport dostal prostřednictvím členů SK Akáda Janské Lázně, (Petra Aliny a Vojtěcha Kapčuka), kteří se zúčastnili v roce 2002 mezinárodní konference pořádané v Nizozemí. Tým Janských Lázní, později nazývaný Tigers, vznikl v roce 2002. Druhý klub EWSC JAGUARS Praha byl založen o rok později a třetí družstvo REJNOCI ze Zlína se přidalo v lednu 2007. Na konci roku 2009 vznikl čtvrtý tým Cavaliers Praha. V roce 2011 se podařilo založit klub v Plzni a nejmladším týmem v České soutěži je Red Dragons, který společně s týmem New Cavaliers funguje v rámci spolku Flor-in.

Mezi zatím nejvýznamnější akce v souvislosti s ČR patří Mistrovství Evropy 2005 pořádané v Itálii, kde se Česko poprvé představilo na mezinárodní scéně. V roce 2006 se dva české týmy zúčastnili mezinárodních klubových turnajů. Rok 2007 byl ve znamení 1. mezinárodního klubového turnaje v ČR v Trutnově a Development Event konaném ve Zlíně. V roce 2008 se odehrála první sezóna nově vzniklé Medicco EWH ligy a česká reprezentace se podruhé představila na Mistrovství Evropy v Belgii. Od roku 2009/2010 se v Praze každoročně konají mezinárodní turnaje úspěšně organizované pražskými týmy New Cavaliers (Prague Powerchair open) a Jaguars (Prague Cup). 

Zdroj: https://www.powerchairhockey.cz/ph/historie-sportu