Co je powerchair hokej?

Powerchair hokej, dříve zvaný electric wheelchair hokej, česky hokej na elektrickém vozíku je dalo by se říci obdoba florbalu. Hraje se s florbalovým míčkem a florbalovými holemi. Hráči, kteří nemohou hrát s klasickou hokejkou, hrají s tzv. T-hokejkou připevněnou k přední část elektrického vozíku.

Česká republika

V Česku je momentálně pět týmů, z toho čtyři hrají Českou powerchair hokejovou ligu. Powerchair hokej se u nás hraje ve dvou městech, a to v Plzni a Praze, ve které jsou tři týmy. Další tým dáváme dohromady v Českých Budějovicích.

Česká Powerchair Hockey liga nepatří sice mezi nejlepší ligy světa, ale i v Čechách lze hrát na mezinárodní úrovni, např. na mezinárodních turnajích každoročně pořádaných pražskými týmy.

Svět

Powerchair hokej se hraje organizovaně ve 12 zemích světa, které jsou členy mezinárodní asociace. Tento sport se však postupně prosazuje i v dalších zemích světa, jako např. na Slovensku, v Rakousku nebo v USA.

Powerchair hokej zatím není paralympijským sportem, nejvyšší úrovní na které se powerchair hokej hraje je mistrovství světa, na němž hraje 8 týmů.

Mistrovství světa v powerchair hokeji 2018